Schedule

September

Sept. 5: Los Angeles (RingTV.com)
Azat Hovhannisyan vs. Franklin Manzanilla, 12 rounds, junior featherweights

Rafael Gramajo vs. TBA, 8 rounds, featherweights

Edwin Valentin vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights

James Wilkins vs. Luis May, 6 rounds, junior lightweights

Herbert Acevedo vs. Martin Martinez, 8 rounds, junior welterweights

Chris Ousley vs. Even Torres, 6 rounds, junior middleweights

Sanjar Tursunov vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

Sept. 6: New Orleans
Cornelius “K9” Bundrage vs. Javier Garcia, 8 rounds, junior middleweights

Sept. 7: Taguig City, Philippines
Title fight: Sammy Salva vs. Padro Taduran, 12 rounds, for vacant IBF strawweight title

Komgrich Nantapech vs. Giemel Magramo, 12 rounds, IBF flyweight eliminator

Sept. 7: Tokyo
Yuki Nagano vs. Makoto Kawasaki, 10 rounds, welterweights

Jorge Linares vs. Al Toyogon, 10 rounds, junior welterweights

Sept. 7: Santiago, Chile
Ramon Velasquez vs. Andres Campos, 10 rounds, flyweights

Sept. 13: New York (DAZN)
Devin Haney vs. Zaur Abdullaev, 12 rounds, WBC lightweight eliminator

Title fight: Heather Hardy vs. Amanda Serrano, 10 rounds, for Hardy’s WBO women’s featherweight title

Michael Hunter vs. Sergey Kuzmin, 10 rounds, heavyweights

Daniyar Yeleussinov vs. Reshard Hicks, 6 or 8 rounds, welterweights

Sept. 13: Bolton, England
MTK Global Fight Night

Sept. 13: Tokyo
Masayuki Ito vs. TBA, 10 rounds, lightweights

Reiya Abe vs. Ryo Sagawa, 10 rounds, featherweights

Sept. 13: Dubai, United Arab Emirates
Neslan Machado vs. Alexander Mejia, 10 rounds, junior featherweights

Muhammed Waseem vs. TBA, 10 or 12 rounds, flyweights

Andrew Selby vs. TBA, 10 or 12 rounds, flyweights

Abass Baraou vs. Abdelghani Saber, 10 rounds, junior middleweights

Sept. 14: Las Vegas (ESPN+)
Title fight: Tyson Fury vs. Otto Wallin, 12 rounds, for Fury’s lineal heavyweight title

Title fight: Emanuel Navarrete vs. Juan Miguel Elorde, 12 rounds, for Navarrete’s WBO junior featherweight title

Jose Pedraza vs. Jose Zepeda, 10 rounds, junior welterweights

Carlos Cuadras vs. Jose Maria Cardenas, 10 rounds, junior bantamweights

Gabriel Flores Jr. vs. Miguel Angel Perez Aispuro, 8 rounds, lightweights

Felix Valera vs. Vyacheslav Shabranskyy, 10 rounds, light heavyweights

Isaac Lowe vs. Luis Coria, 10 rounds, junior lightweights

Isidro Ochoa vs. Iskander Kharsan, 8 rounds, junior featherweights

Guido Vianello vs. Cassius Anderson, 6 rounds, heavyweights

Sept. 14: London (ESPN+)
Brad Foster vs. Lucien Reid, 12 rounds, for Foster’s British junior featherweight title

Sunny Edwards vs. Hugo Rosendo Guarneros, 12 rounds, flyweights

Zak Chelli vs. Kody Davies, 10 rounds, light heavyweights

Dec Spelman vs. Shakan Pitters, 10 rounds, light heavyweight

Mark Chamberlain vs. Lee Connelly, 4 rounds, lightweights

Mickey Burke Jr. vs. Teodor Nikolov, 4 rounds, welterweights

Umar Sadiq vs. Luke Blackledge, 6 rounds, super middleweights

Caoimhin Agyarko vs. Chris Jenkinson, 6 rounds, middleweights

Harvey Horn vs. TBA, 6 rounds, flyweights

Boy Jones Jr. vs. TBA, 6 rounds, lightweights

Chris Bourke vs. Jose Hernandez, 6 rounds, junior featherweights

Jake Pettitt vs. Ricky Starkey, 6 rounds, featherweights

James Branch Jr. vs. Jiri Svacina, 6 rounds, cruiserweights

Sept. 14: Carson, Calif. (DAZN)
Title fight: Jaime Munguia vs. Patrick Allotey, 12 rounds, for Munguia’s WBO junior middleweight title

Ryan Garcia vs. Avery Sparrow, 10 rounds, lightweights

Title fight: Franchon Crews-Dezurn vs. Alejandra Jimenez, 10 rounds, for Crews-Dezurn’s WBC women’s super middleweight title

Romero Duno vs. Ivan Delgado, 10 rounds, lightweights

Alejandro Reyes vs. Jorge Padron, 4 rounds, lightweights

Joselito Velazquez vs. TBA, 8 rounds, flyweights

Diego Pacheco vs. TBA, 4 rounds, middleweights

Sept. 14: Monticello, N.Y. (Fite.tv)
Carlos Takam vs. Craig Lewis, 10 rounds, heavyweights

Anthony Laureano vs. Brian Jones, 8 rounds, junior welterweights

Richie Rivera vs. Israel Duffus, 8 rounds, light heavyweights

Dennis Okoth vs. Boubacar Sylla, 6 rounds, welterweights

Bryant Costello vs. Jeffrey Gonzalez, 4 rounds, junior middleweights

Sept. 14: Berlin, Germany
Rico Mueller vs. Jeremias Nicholas Ponce, 12 rounds, junior welterweights

Sept. 14: Tweeds Head, Australia
Billel Dib vs. Carlo Magli, 10 rounds, junior lightweights

Sept. 19: Florence, Italy (DAZN)
Orlando Fiordigiglio vs. Sam Eggington, 10 rounds, junior middleweights

Devis Bosheiro vs. Ivan Tomas, 10 rounds, junior lightweights

Dario Morello vs. Luther Clay, 10 rounds, welterweights

Sept. 19: Grozny, Russia
Umar Salamov vs. Roamer Alexis Angulo, 10 rounds, light heavyweights

Aslambek Idigov vs. Robert Racz, 10 rounds, super middleweights

Apti Davtaev vs. Ruann Visser, 10 rounds, heavyweights

Sept. 20: Midland, Texas (Showtime)
Michael Dutchover vs. Thomas Mattice, 10 rounds, lightweights

Ruben Villa vs. Enrique Vivas, 10 rounds, featherweights

Brandun Lee vs. TBA, 8 rounds, welterweights

Sept. 20: Las Vegas (Mayweather Promotions Facebook)
Lionell Thompson vs. Scott Sigmon, 10 rounds, light heavyweights

Cameron Krael vs. Gabriel Duluc, 10 rounds, welterweights

Malik Hawkins vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

Lanell Bellows vs. Mike Snider, 10 rounds, super middleweights

Andres Cortes vs. TBA, 8 rounds, lightweights

Maurice Lee vs. Dakota Linger, 8 rounds, junior welterweights

Sanjarbek Rakhmanov vs. Andre Byrd, 8 rounds, welterweights

Sept. 20: Schio, Italy
Luca Rigoldi vs. Oleksandr Yegorov, 12 rounds, for Rigoldi’s European junior featherweight title

Sept. 20: Paddington, Australia
Reagan Dessaix vs. Aaron Lai, 12 rounds, light heavyweights

Sept. 20: Bensalem, Pa
Stevie Ortiz vs. Alejandro Salinas, 8 rounds, lightweights

Tyhler Williams vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

Jamaal Davis vs. Omar Kabary Salem, 6 rounds, super middleweights

Joshafat Ortiz vs. Andrew Bentley, 6 rounds, junior lightweights

Daiyaan Butt vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

Sept. 20: Huntington, NY
Star boxing

Sept. 21: Bakersfield, Calif. (Fox Sports 1/Fox Deportes)
Peter Quillin vs. Alfredo Angulo, 12 rounds, super middleweights

Chris Colbert vs. Miguel Beltran Jr., 10 rounds, lightweights

Thomas Dulorme vs. Terrel Williams, 10 rounds, welterweights

Jesus Ramos vs. Rickey Edwards, 10 rounds, junior welterweights

Jeison Rosario vs. Bakhram Murtazaliev, 12 rounds, IBF junior middleweight eliminator

Jose Uzcategui vs. Denis Douglin, 10 rounds, super middleweights

Carlos Licona vs. Edwin Reyes, 10 rounds, flyweights

Jonathan Esquivel vs. Justin Steave, 8 rounds, super middleweights

Viktor Slavinskyi vs. Jesus Aguinaga, 8 rounds, junior lightweights

Francisco Ochoa vs. Clay Burns, 8 rounds, junior lightweights

Williie Jones vs. Lucas Santamaria, 8 rounds, welterweights

Michel Rivera vs. TBA, 8 rounds, lightweights

Aaron Morales vs. Sergio Quiroz, 8 rounds, bantamweights

Jerry Perez vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights

Daniel Guzman vs. Jose Fabian Naranjo, 8 rounds, junior featherweights

Desmond Lyons vs. James Roach, 6 rounds, lightweights

Robert Rodriguez vs. Roberto Pucheta, 6 rounds, bantamweights

Jose Balderas vs. TBA, 6 rounds, bantamweights

Petr Khamukov vs. Randy Fuentes, 4 rounds, super middleweights

Justin Cardona vs. Trey Branch, 4 rounds, junior welterweights

Sept. 21: Kempton Park, South Africa
Kevin Lerena vs. Sefer Seferi, 12 rounds, cruiserweights

Sept. 21: Rosemont, Ill.
Tommy Hughes vs. Mike Gavronski, 10 rounds, super middleweights

Sept. 26: TBA
Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

Sept. 27: London (ESPN+)
Daniel Dubois vs. Ebenezer Tetteh, 12 rounds, for vacant Commonwealth heavyweight title

Title fight: Nicola Adams vs. Maria Salinas, 10 rounds, for Adams’ WBO women’s flyweight title

Archie Sharp vs. Declan Geraghty, 10 rounds, junior lightweights

Denzel Bentley vs. Kelcie Ball, 8 rounds, middleweights

Dennis McCann vs. Georgi Georgiev, 6 rounds, bantamweights

Lewis Edmondson vs. TBA, 4 rounds, super middleweights

Sam Noakes vs. Taka Bembere, 4 rounds, lightweights

Eithan James vs. Fonz Alexander, 4 rounds, junior welterweights

Jonathan Palata vs. Chris Healy, 6 rounds, heavyweights

Mohammad Bilal Ali vs. TBA, 4 rounds, lightweights

Sept. 28: Los Angeles (Fox PPV)
Title fight: Errol Spence Jr. vs. Shawn Porter, 12 rounds, IBF/WBC welterweight unification

Title fight: Anthony Dirrell vs. David Benavidez, 12 rounds, for Dirrell’s WBC super middleweight title

Title fight: Mario Barrios vs. Batyr Akhmedov, 12 rounds, for vacant WBA “regular” junior welterweight title

Josesito Lopez vs. John Molina Jr., 10 rounds, welterweights

Robert Guerrero vs. Jerry Thomas, 10 rounds, welterweights

Joey Spencer vs. Travis Gambardella, 6 or 8 rounds, junior middleweights

Avni Yildirim vs. Carlos Galvan, 8 rounds, super middleweights

Amon Rashidi vs. Alfondo Olvera, 8 rounds, welterweights

Fernando Garcia vs. Juan Antonio Lopez, 8 rounds, featherweights

Burley Brooks vs. Fabian Valdez, 8 rounds, light heavyweights

Lindolfo Delgado vs. Jesus Zazueta Anaya, 8 rounds, welterweights

Misael Rodriguez vs. Brandon Maddox, 8 rounds, super middleweights

Leon Lawson III vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights

Karlos Balderas vs. TBA, 8 rounds, lightweights

Jose Valenzuela vs. Charles Clark, 4 rounds, junior lightweights

Sept. 28: Bilbao, Spain
David Avanesyan vs. Kerman Lejarraga, rematch, 12 rounds, for Avanesyan’s European welterweight title

Sept. 28: Newcastle, England
MTK Global Fight Night

Sept. 28: Magdeburg, Germany
Tom Schwarz vs. TBA, 8 or 10 rounds, heavyweights

Adam Deines vs. TBA, 8 or 10 rounds, light heavyweights

Peter Kadiru vs. TBA, 4 or 6 rounds, heavyweights

Sept. 28: Nantes, France
Tony Yoka vs. Michael Wallisch, 10 rounds, heavyweights

Advertisements